UHD1A102MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHD1A102MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1A102MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1A102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1A102MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
937.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C