UCY2W100MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13334-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13334-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2W100MPD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2W100MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C