UCY2W100MPD
DigiKey Part Number
493-6858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2W100MPD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2W100MPD Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C