UCS2W330MHD6TN | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCS2W330MHD6TN |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCS2W330MHD6TN Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 490 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 980 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm) |
Voltage - Rated 450 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C |