RPA0J471MCN1GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,000
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
RPA0J471MCN1GS
DigiKey Part Number
RPA0J471MCN1GS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA0J471MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RPA0J471MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm