RNU1A100MDS1
DigiKey Part Number
493-14256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNU1A100MDS1
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 220mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNU1A100MDS1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm