RL80J471MDNASQKX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL80J471MDNASQKX |
Description | CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RL80J471MDNASQKX Models |
Category | Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 5.7 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance 470 µF | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Mounting Type Through Hole |
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm | Package / Case Radial, Can |