QXK2E225KTPTZH
DigiKey Part Number
493-3568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2E225KTPTZH
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXK2E225KTPTZH Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.780" (19.80mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V