PLS1A471MDO1TD
DigiKey Part Number
493-14166-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14166-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS1A471MDO1TD
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLS1A471MDO1TD Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
5.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm