PLG0J821MCO1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 11,015
Datasheet
In Stock: 8
Parametric Equivalent
In Stock: 277
Chemi-Con
In Stock: 374
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 796
820 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLG0J821MCO1
DigiKey Part Number
493-3107-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLG0J821MCO1
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLG0J821MCO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm