PCM1V680MCL4GS
DigiKey Part Number
PCM1V680MCL4GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-PCM1V680MCL4GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-PCM1V680MCL4GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM1V680MCL4GS
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 31mOhm 6000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 125°C