LNT1E223MSE
DigiKey Part Number
493-8923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT1E223MSE
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.9 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.635 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.268" (83.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C