LLS1K222MELA
DigiKey Part Number
493-16544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS1K222MELA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LLS1K222MELA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.53 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.9095 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C