LGU1C273MELA
DigiKey Part Number
493-7139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1C273MELA
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
27000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU1C273MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.4275 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C