GYG1V471MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYG1V471MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYG1V471MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYG1V471MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYG1V471MCQ1GS
Description
35V 470F HYBRID POLYMER CHIP CHI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm