GYF1V121MCW1GS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,240
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 929
Eaton - Electronics Division
Chemi-Con
120 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 4000 Hrs @ 125°C
GYF1V121MCW1GS
DigiKey Part Number
GYF1V121MCW1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYF1V121MCW1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYF1V121MCW1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYF1V121MCW1GS
Description
CAP ALUMHYB 120UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
255 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
120 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C