0402B104K500HI
DigiKey Part Number
3372-0402B104K500HITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B104K500HI
Description
CAP SMD,0402,X7R,100NF,10%,50V 1
Customer Reference
Detailed Description
100 nF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)