PESD2CANFD24VT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD2CANFD24VT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CANFD24VT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CANFD24VT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CANFD24VT-QR
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 2.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Capacitance @ Frequency
6pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.6A (8/20µs)