NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Newhaven Display Intl
In Stock: 10
Datasheet
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
EVE2 TFT Modules
HDMI TFT Modules
NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP
DigiKey Part Number
NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP Models
Category
Viewing Area
70.68mm W x 53.16mm H
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Obsolete
Interface
SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT813
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)