NHD-2.8-240320AF-CSXP-FT
DigiKey Part Number
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 240 x 320
EDA/CAD Models
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FT Models
Category
Viewing Area
57.60mm W x 43.20mm H
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
240 x 320
Interface
Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7789Vi
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)