XRCGB40M000F1S1BR0
DigiKey Part Number
490-XRCGB40M000F1S1BR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB40M000F1S1BR0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB40M000F1S1BR0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB40M000F1S1BR0
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
XRCGB40M000F1S1BR0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF