PKMCS0909E48H0-R1
DigiKey Part Number
490-PKMCS0909E48H0-R1TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-PKMCS0909E48H0-R1CT-ND - Cut Tape (CT)
490-PKMCS0909E48H0-R1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKMCS0909E48H0-R1
Description
BUZZER PIEZO 2.5V 9X9MM W SMD
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 2.5 V 4.8kHz 72dB @ 2.5V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PKMCS0909E48H0-R1 Models
Category
Frequency
4.8kHz
Manufacturer
Murata Electronics
Technology
Piezo
Series
Sound Pressure Level (SPL)
72dB @ 2.5V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Zero-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
2.5 V
Size / Dimension
0.354" L x 0.354" W (9.00mm x 9.00mm)
Voltage Range
12.5V (Max)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)