GRM21BR71A106KE51L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 193,937
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 226,192
Datasheet
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Upgrade
Upgrade
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR71A106KE51L
DigiKey Part Number
490-3905-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR71A106KE51L
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR71A106KE51L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)