GRM21BR61C475KA88L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 75,407
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
In Stock: 123
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
Upgrade
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR61C475KA88L
DigiKey Part Number
490-3338-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR61C475KA88L
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR61C475KA88L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)