DFE2MCAH1R5MJ0L
DigiKey Part Number
490-18396-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18396-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18396-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE2MCAH1R5MJ0L
Description
FIXED IND 1.5UH 1.8A 109 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 109mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFE2MCAH1R5MJ0L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
109mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A