DFE201612PD-1R0M=P2
DigiKey Part Number
490-18070-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18070-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18070-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE201612PD-1R0M=P2
Description
FIXED IND 1UH 2.2A 60 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 60mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
DFE201612PD-1R0M=P2 Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A