DFE201610E-1R0M=P2
DigiKey Part Number
490-18106-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18106-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18106-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE201610E-1R0M=P2
Description
FIXED IND 1UH 2.7A 57 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 2.7 A 57mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFE201610E-1R0M=P2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
57mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A