MPL-SE5040-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE5040-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE5040-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 45 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Inductor 3.5 A 45mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
45mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.6A