MPL-SE4030-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE4030-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE4030-6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE4030-6R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE4030-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 83 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Inductor 2.4 A 83mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
83mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.3A