MPL-AY4020-5R6
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY4020-5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY4020-5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY4020-5R6
Description
FIXED IND 5.6UH 2.45A 97 MOHM
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Molded Inductor 2.45 A 97mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
97mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.175" L x 0.161" W (4.45mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A