MPL-AY1265-1R5
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY1265-1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY1265-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 22A 2.3 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 22 A 2.3mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
2.3mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
34A