VSF-04-50-50-00-G1
DigiKey Part Number
4134-VSF-04-50-50-00-G1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSF-04-50-50-00-G1
Description
HIGH SPEED / HIGH DENSITY CONNEC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole Black High Speed
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSF-04-50-50-00-G1 Models
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Molex
Number of Columns
50
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Features
Board Guide, Jackscrew Socket
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Connector Style
High Speed
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
200
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C