MD124D-15E
DigiKey Part Number
5943-MD124D-15E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD124D-15E
Description
DC/DC,1W,24V IN,15V OUT,3KV,
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 34mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Proportional Output, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
34mA