SMCJ30E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 882
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 725
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 384
STMicroelectronics
In Stock: 2,796
YAGEO
In Stock: 120
YAGEO
In Stock: 391
In Stock: 4,895
Bourns Inc.
Comchip Technology
53.5V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ30E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ30E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30E3/TR13
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.5V