PIC32MX795F512LT-80V/PF
DigiKey Part Number
PIC32MX795F512LT-80V/PF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX795F512LT-80V/PF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
PIC32MX795F512LT-80V/PF Models
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
80MHz