PIC32MM0016GPL020-I/ML
DigiKey Part Number
PIC32MM0016GPL020-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0016GPL020-I/ML
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC32MM0016GPL020-I/ML Models
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10/12b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz