PIC24FJ1024GB606T-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ1024GB606T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC24FJ1024GB606T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC24FJ1024GB606T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ1024GB606T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 1MB (341.5K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz