PIC18F26K20-E/SS
DigiKey Part Number
PIC18F26K20-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F26K20-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC18F26K20-E/SS Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
48MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)