PIC16F727T-I/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-QFN (8x8)
PIC16F727T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F727T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F727T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F727T-I/ML Models
RAM Size
368 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz