PIC16F1937T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F1937T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F1937T-I/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F1937T-I/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1937T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-QFN (8x8)
EDA/CAD Models
PIC16F1937T-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 14x10b
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz