PIC16C54C-20/SO
DigiKey Part Number
PIC16C54C-20/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C54C-20/SO
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C54C-20/SO Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
18-SOIC
Speed
20MHz
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)