MIC5209-3.3YM-TR
DigiKey Part Number
MIC5209-3.3YM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5209-3.3YM-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5209-3.3YM-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5209-3.3YM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5209-3.3YM-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA