MCP4161T-104E/MS
DigiKey Part Number
MCP4161T-104E/MSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4161T-104E/MSCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4161T-104E/MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4161T-104E/MS
Description
IC DIG POT 100K 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-MSOP
EDA/CAD Models
MCP4161T-104E/MS Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-MSOP
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C