MCP4161-502E/P
DigiKey Part Number
MCP4161-502E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4161-502E/P
Description
IC DIG POT 5K 8-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-PDIP
EDA/CAD Models
MCP4161-502E/P Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
8-PDIP
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C