DSPIC33FJ16MC102-E/SS
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ16MC102-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ16MC102-E/SS
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ16MC102-E/SS Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
1K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Data Converters
A/D 6x10b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Processor
dsPIC
Grade
Automotive
Core Size
16-Bit
Qualification
AEC-Q100
Speed
16 MIPs
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)