BZV55C6V8
DigiKey Part Number
BZV55C6V8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C6V8
Description
DIODE ZENER 6.8V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V ±6% Surface Mount DO-213AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZV55C6V8 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V