BZV55C27 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 28,208
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 27 V ±7% Surface Mount DO-213AA
BZV55C27
DigiKey Part Number
BZV55C27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C27
Description
DIODE ZENER 27V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±7%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V