AT24C32-10PC-2.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 540
Datasheet
EEPROM Memory IC 32Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-PDIP
AT24C32-10PC-2.5
DigiKey Part Number
AT24C32-10PC-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT24C32-10PC-2.5
Description
IC EEPROM 32KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT24C32-10PC-2.5 Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10ms
Part Status
Obsolete
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)