APT37F50B
DigiKey Part Number
APT37F50B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT37F50B
Description
MOSFET N-CH 500V 37A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 37A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
145 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5710 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 18A, 10V