25LC080D-I/SN
DigiKey Part Number
25LC080D-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC080D-I/SN
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25LC080D-I/SN Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)